Jdi na obsah Jdi na menu
 


27. 7. 2017

S-Video z Atari 800XL

Kdysi jsem v časopise Atari Classics (Volume 2, Issue 6 - 1993) objevil článek o úpravě desek u různých modelů osmibitových počítačů Atari pro možnost vyvedení kvalitního barevného videosignálu v normě S-Video. Následující úprava tedy vychází z části článku věnované modelu Atari 800XL a provedl jsem ji poprvé na jednom vadném Atari, které sice zobrazovalo, ale jen nesmysly. A když už nesmysly, tak ať se zobrazují alespoň pěkně čistě a ostře. A když něco pokazím, tak to nebude zas tak moc vadit, když už Atari stejně nefunguje správně (ono se tu vadnou desku nakonec podařilo opravit na jednom zdařilém víkendovém PRacovním Atari Klubu).

Atari 800XL board before modification

Na výstupní zásuvku J2 v zadní části krytu Atari je standardně vyveden kompozitní videosignál (C-Video). Proto jsem se při úpravě Atari na S-Video rozhodl ponechat možnost přepnutí na tento méně kvalitní, ale u starých TV běžnější videovýstup. Volba výstupního videosignálu je zajištěna posuvným přepínačem, který je doplněn do zadní části krytu Atari. Některé verze Atari 800XL už mají pro přepínač nachystaný vzadu otvor, který je pouze přelepen plastovou krytkou. Tu stačí odloupnout a vlepit přepínač - viz níže.

Pro připojení k TV nebo monitoru je nutné si zakoupit nebo vyrobit příslušnou kabeláž z DIN-5 na S-Video a audio (a v případě použití přepínače vyvést i kompozitní video). Já jsem si kabeláž-redukci vyrobil z kabelů, které byly kdysi dodávány ke grafickým kartám nVidia GeForce 2 GTX. K nim jsem přidal káblík s audio zásuvkou pro sluchátka. Pokusím se výrobu této redukce popsat v samostatném článku. Zatím jen foto zapojené kabeláže níže.

Atari 800XL bad RAMs

Signál S-Video má oddělenou jasovou (Luminance) a barvonosnou (Chrominance) složku. Což zajišťuje maximální možnou kvalitu výstupního obrazu (narozdíl od smíchaného kompozitního videosignálu). Proto jej doporučuji používat jako výstupní signál všude, kde to použitá televizní technika umožňuje. Bohužel Atari 800XL má na zadní výstupní multimediální konektor DIN-5 vyvedený jen jasový signál (Luminance). S barvou se tu tenkrát jaksi nepočítalo. Přitom špička 5 tohoto výstupního konektoru je nepřipojená. Proto je použita v uvedené úpravě pro vyvedení barvonosného signálu (Chrominance).

A teď již k samotné úpravě. Ta spočívá v připájení několika drátků a případně ve výměně několika součástek na desce počítače. Úpravu by měl zvládnout každý, kdo umí zacházet s páječkou. Pro výměnu součástek na desce je vhodná také odsávačka cínu. Odsávačka je v tomto případě velkým pomocníkem, protože bez ní se součástky z desky špatně odpajují a hrozí poničení spojů na desce. Proto doporučuji v případě absence odsávačky svěřit úpravu někomu, kdo ji vlastní nebo si ji od něho půjčit.

Kroky při úpravě (veškeré ilustrační obrázky jsou přístupné v galerii ke článku):

Následující první dva kroky slouží k instalaci přepínače pro možnost volby mezi výstupy signálů S-Video a C-Video. Pokud chcete mít natrvalo vyvedené pouze S-Video, stačí jen odpájet a nadzvednout nožičku odporu R56 (viz bod 1) a pokračovat bodem 3.

1) Odpájet levou nožičku odporu R56 (75 ohm) a připájet na ni drát k posuvnému přepínači v zadní části krytu (druhý vývod odporu nechat zapájený v desce). Přepínač se upevní zevnitř krytu nejlépe tavnou pistolí do obdélníkového otvoru mezi otvory označené "SWITCH BOX" a "POWER IN" na zadní levé části krytu. Otvor pro přepínač na některých krytech již bývá, ale je zaslepen plastovou krytkou v barvě krytu. Proto je třeba krytku předtím odstranit např. šroubovákem nebo pro otrlé i nožem. Je tam přilepená. Otvor je označen popiskem 2-CHAN-3, jelikož sloužil u některých verzí počítačů pro přepínač televizních kanálů.

S-Video switch

2) Připájet další drát do otvoru od odpájené nožičky odporu R56 (viz předchozí krok). Druhý konec drátu zatím nepřipojovat (až po dokončení všech úprav). Tím bude zajištěna možnost přepínání mezi kvalitním S-Video signálem a méně kvalitním kompozitním videosignálem (C-Video). Kompozitní videovýstup se v nouzi občas hodí, protože se nachází u většiny lepších retro TV přijímačů. V principu se přepínačem oddělují nebo spojují jasová a barvonosná složka videosignálu a současně se odpojuje nebo připojuje kompozitní video na výstupní zásuvku. Pod přepínač je vhodné na kryt přilepit štítek s popisky. V poloze S-Video je kompozitní výstup odpojen, takže na něm není signál. S-Video signál je přítomen na výstupní zásuvce v obou polohách přepínače. Jen se mění jeho kvalita (v poloze C-Video je kvalita horší).

R56 wires to switch

Po dokončení všech potřebných úprav na desce se konce dvou drátů od odporu R56 připájí k přepínači. Zatím je však nechejte volné.

S-Video switch connected

Následující bod je mým vylepšením původního návodu z časopisu. V původním návodu je Chrominance vedená ze spoje mezi odpory R67 a R68 dlouhým drátem přes odpor 100 ohmů na špičku 5 výstupní zásuvky DIN-5. Odpor je nutné umístit do bužírky a drát je tažen po desce počítače, což nevypadá moc profesionálně. Napadlo mě využít součástky na desce, které přivádí barvonosný signál Chrominance na špičku 4. Na tuto špičku je za normálních okolností (při spojeném přepínači nebo připájeném R56) přiveden kompozitní signál C-Video. Ale při rozpojeném přepínači (nebo odpojeném R56) jde na špičku 4 pouze čistý signál Chrominance (přes R67, C54, L7). A tento signál stačí pomocí krátkého drátku připojit ke špičce 5 - viz následující bod.

3) Propojit špičky 4 a 5 výstupní DIN-5 zásuvky krátkým drátkem na plošném spoji desky.

Tím je úprava na S-Video výstup hotová. Další uvedené úpravy slouží již jen k vylepšení kvality výstupního videosignálu a nejsou nezbytně nutné. Ale mohu je vřele doporučit.

4) Odpájet cívku L5 (vypadá jako velký zelený odpor - proužky šedý, červený, hnědý, stříbrný) a místo ní připájet odpor 2R2 (2,2 ohmů). To by mělo zlepšit proud do celého videoobvodu.

5) Nahradit kondenzátor C50 (10uF/10V) větší kapacitou na stejné nebo větší napětí - použil jsem 470uF/10V. To obnoví filtraci střídavé složky po odstranění cívky L5 v předchozím bodě.

Následující foto (stejně jako i předchozí) ilustruje situaci po výměně L5 a C50.

L5 and C50 after replacement

6) Vyměnit odpor R52 (2k - proužky červený, černý, červený, zlatý) za 2k7 (2,7 kiloohmů). To by mělo lehce zvýšit nasycení barev (saturaci).

7) Doplnit odpor 1k - jeden vývod připájet na pravou nožičku kondenzátoru C55 a druhý vývod na dolní nožičku odporu R58 (6k2 - proužky modrý, červený, červený, zlatý). Odpor vést asi 0,5 cm nad deskou ze strany součástek nebo je možné jej umístit i zespodu desky ze strany spojů. Zde je vhodné navléct na odpor a vývody smršťovací bužírku. Poskytuje negativní zpětnou vazbu zesilovači barev. Mělo by to redukovat barevné duchy.

Color amplifier feedback

Další úpravy je doporučeno provést hlavně u desek staršího typu REV A2 a REV C vyrobených v Hongkongu. Pomůže to významně zesílit výstupní úroveň videosignálu na deskách a upravit výstupní impedanci na standardní hodnotu 75 ohmů. Úpravy pomohou i u novějších desek (REV D), ale vylepšení nebude tak výrazné.

8) Vypájet nebo kleštěmi odstřihnout kondenzátor C56 (180 pF). To vylepší VF odezvu videosignálu.

9) Nalézt na desce odpor R53. U desek vyrobených v Hongkongu má chybnou hodnotu 390 ohmů (proužky oranžový, bílý, hnědý, zlatý). U ostatních desek by měl mít hodnotu 100 ohmů (proužky hnědý, černý, hnědý, zlatý). Tato hodnota ovšem také není optimální, vzhledem ke standardní používané výstupní impedanci 75 ohmů. Proto je doporučeno odpor R53 vyměnit za hodnotu 75 ohmů (min. 0.4W).

10) Podobně vyměnit odpor R66 (100 ohmů - proužky hnědý, černý, hnědý, zlatý) za hodnotu 75 ohmů (min. 0.4W). To sníží impedanci výstupního barvonosného signálu na standardní používanou hodnotu.

11) Vyměnit odpor R116 (51 ohmů - proužky zelená, hnědá, černá, zlatá) za hodnotu 2R2 (2,2 ohmů). To zvýší výstupní proud do tranzistoru Q3, který díky špatnému původnímu návrhu doslova "hladoví".

12) Připájet tantalový kondenzátor 10uF/16V kladným pólem na horní vývod R116 (POZOR: zde je v původním postupu chyba - je uveden dolní vývod R116) a záporným pólem na horní vývod R66. Polaritu je nutné dodržet, jinak může dojít k explozi kondenzátoru! Vylepší se přechodová odezva tranzistoru Q3 a odfiltruje šum z napájecích částí obvodu.

13) Na závěr připájet konce dvou drátů, které vedou od odporu R56, k posuvnému přepínači v zadní části krytu.

S-Video switch from back side

To je vše. Autor článku z časopisu Atari Classics se po úpravě rozplýval nad brilantním a krásně ostrým obrazem na svém monitoru Commodore 1084. Musím říct, že i já jsem po této úpravě velmi potěšený z opravdu kvalitního obrazu na své LCD televizi Roadstar. A tak mohu každého jen povzbudit - jděte do toho. Je to dobré! :)

Tento článek se poprvé objevil v disketovém časopise FLOP z června 2017 (číslo 60 - vydané v rámci Platariády 2017). Článek ve FLOPu obsahuje i poctivě překreslené schématické obrázky, které jsou možná čitelnější než naskenovaná verze z časopisu. Proto tento zdroj doporučuji prostudovat také.

This article was first published in the Czech Atari disk-magazine FLOP number 60 (June 2017). The original source article is from the Atari Classics Magazine (Volume 2, Issue 6 - 1993) - here in PDF (with errata appended in the end).

 

Náhledy fotografií ze složky 800XL-S-video

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kondenzator

NuClear235, 5. 7. 2018 22:02

Zdravim, chci se zeptat na tantalovy kondenzator 10uF. V puvodnim schematu je zapojeny mezi spoj tranzistoru Q3 s R116 a zem. A vy doporucujete zapojit ho na nozicky R116. Coz je mezi spoj tranzistoru Q3 a R116 a +5V. A to se deje v hodne clankach o tomto videomodu.
To same je s 1K rezistorem. Na schematech je pripojen na spoj C55 s R68. Pokud jej ale pripojite na pravy vyvod C55 tak je to odvod do modulatoru...
Uvitam jakekoliv informace.
Dekuji
Michal
Calibra@seznam.cz

Re: Kondenzator

PedroS, 10. 7. 2018 1:26

Michale, díky za postřehy. Díval jsem se na to a zjistil jsem následující:

Ohledně tantalu 10uF je v bodě 12) napsáno "připájet kladným pólem na spodní vývod R116 a záporným pólem na horní vývod R66". Není tam nic o pájení na nožičky R116. Nicméně, je tam i tak chyba. Protože spodní vývod R116 je připojen k +5V a ne ke kolektoru tranzistoru. Takže podle schématu by tam správně mělo být "připájet kladným pólem na horní vývod R116...". Jelikož tento horní vývod (na desce) je připojen ke kolektoru Q3. Opravím to v článku. A na horním vývodu R66 je zem. Takže tam je to správně. Tam přijde připájet záporný pól tantalu. Já tento tantal neměl, takže jsem jej nepájel. Čili tuto úpravu nemám bohužel ověřenou.

Co se týče rezistoru 1k u bodu 7), nevím na jakých schématech je tento rezistor připojený na spoj mezi C55 a R68. Já nic takového nikde neviděl. Pravý vývod C55 na desce jde opravdu do modulátoru. V popisu je "připájet na pravou nožičku kondenzátoru C55 a druhý vývod na dolní nožičku odporu R58". Dolní nožička R58 vede na bázi Q2, což je vstup zesilovače barev. Čili jako záporná zpětná vazba by to mělo být správně - z výstupu zesilovače přes rezistor 1k na vstup zesilovače. Přidal jsem schéma zesilovače do galerie k článku. Rezistor 1k je tam zobrazený červeně.